A holdfázison kívül a hormonok számlájára is írható, hogy teliholdkor rosszabb az ember álma - állítja a Zürichi Egyetem Pszichiátriai Klinikája kronobiológiai centrumában dolgozó tudósoknak a Current Biology című szaklapban megjelent tanulmánya.



A Christian Cajochen vezette kutatócsoport először talált - állításuk szerint - "tudományosan is meggyőző bizonyítékot" arra, hogy a Hold tényleg befolyásolja az éjjeli álmot. A kutatás ötlete egy pohár sör mellett, szórakozóhelyen született - történetesen egy teliholdas éjszakán.



Elhatározták, hogy újraértékelik egy korábbi alváskutatás adatait, és összevetik őket a holdfázisok alakulásával. A már lezajlott kutatás során harminchárom önkéntes alvási és ébrenléti ritmusát vizsgálták meg különböző szempontok szerint.



Az adatok újraértékelésekor kiderült, teliholdkor a tesztalanyoknak átlagosan öt perccel tovább tartott az elalvás. Ráadásul az ilyen éjjeleken átlagosan húsz perccel kevesebbet aludtak, álmuk minőségét pedig maguk minősítették rosszabbnak.



A "holdfaktornak" akadtak biológiailag mérhető támpontjai is. Az agytevékenység jelezte, hogy ilyenkor csökkent a mély alvás hossza. Holdtöltekor a melatonin hormon szintje is lejjebb ereszkedett. Ez a hormon az alvás-ébrenlét szakaszainak irányításában játszik szerepet. A kutatók szerint először sikerült bizonyítani, hogy a holdciklus befolyásolja az emberi alvás minőségét.



Elképzelhetőnek tartják, hogy viselkedésünkre más szempontból is hat a Hold: kedvünk és szellemi teljesítményük is követheti az égitest fogyását és kerekedését.



KH/MTI