A pennsylvaniai szakértők csaknem 2000 felnőtt dohányostól származó adatot elemeztek újra, melyek az Amerikai Egyesült Államok lakosságának egészségi állapotát és táplálkozási szokásait felmérő kérdőív alapján kerültek rögzítésre. A résztvevők vérmintát is szolgáltattak a cigarettázásra vonatkozó szokásaik bevallása mellett. Kiderült, hogy az érintettek körülbelül 32 százalékának első dolga reggelente a rágyújtás, tehát az ébredést követő első öt percben sort kerítenek rá. A többiek közül 31 százalék 6-30 percen belül nyúlt cigarettáért, míg 19 százalék több mint egy órát várt vele.



A rögtön rágyújtók vérében magasabb NNAL-értéket mutattak ki, amely az NNK nevű dohányzással összefüggésben lévő rákkeltő vegyület mellékterméke. A többiekkel szembeni különbség attól függetlenül kimutatható volt, hogy ki hány szálat szívott el a nap során. A kutatócsoport arra is rámutatott, hogy a NNAL-érték más tényezőkkel is összefüggésbe hozható, úgymint a korral, a nemmel, a dohányzás kezdetének időpontjával, illetve több dohányzó jelenlétével a háztartásban.



"Nagyon fontos, hogy az NNAL-érték ezeket figyelembe véve is magasabb volt az ébredés után azonnal cigarettázóknál" - hangsúlyozta Steven Branstetter, a Pennsylvaniai Állami Egyetem professzora. "Úgy véljük, az érintettek mélyebben belélegzik a füstöt, ami magyarázatot ad a vérükben jelentkező magasabb NNAL-szintre, valamint a magasabb száj- és tüdőrák-kockázatra is. A nap során elszívott első cigaretta időpontja tehát sokat segíthet az orvosoknak a rizikófaktor feltérképezésében, valamint a szükséges óvintézkedések megtételében."

A tanulmány a Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention című szakfolyóiratban jelent meg.



KH/Házipatika