A hat éves amerikai vizsgálat során a kutatók úgy találták, hogy azok a betegek, akiknél az említett két kockázati tényezőt szabályozták, kisebb valószínűséggel kerültek kórházba szívinfarktus vagy stroke miatt, mint azok, akiknél csak a vércukrot ellenőrizték. "Ez nem azt jelenti, hogy a vércukor nem fontos. Arról szól, hogy az alacsony sűrűségű koleszterin és a vérnyomás ellenőrzése még fontosabb, ha a szív- és érrendszeri betegségeket próbáljuk megelőzni" - mondja dr. Gregory A. Nichols, PhD, a Kaiser Permanente Center for Health Research vezető kutatója.



A jelenlegi adatok szerint azoknál, akik 2-es típusú cukorbetegségben szenvednek, nagyobb a szívbetegségek és a stroke kockázata, ezért a kutatók a kockázat csökkentésére azt javasolják, hogy a vércukorszint mellett az LDL, vagyis a "rossz" koleszterint és a vérnyomást is érdemes lenne rendszeresen ellenőrizni.



A vizsgálat során a kutatók több mint 26 000 beteg átlagos szisztolés vérnyomását (felső érték), koleszterinjét és vércukorszintjét figyelték meg. Az irányelvek azt tanácsolják, hogy 2-es típusú cukorbetegség esetén a szisztolés vérnyomásnak 130-nál kevesebbnek kell lenni, az LDL ideális esetben kevesebb, mint 100 (mg/dl) és az A1c (vércukormérés) 7%-nál kevesebb.



"Azoknál, akiknél mindhárom kockázati tényező megvolt, és mindhárom értéket, vagy csak a vérnyomást és a koleszterint tartották ellenőrzés alatt, hozzávetőleg háromszor kevesebb valószínűséggel kerültek kórházba szívinfraktussal vagy stroke-kal" - mondja dr. Nichols. "A legnagyobb eséllyel azok kerültek kórházba, akiknek egyik kockázati tényezőjét sem tartották ellenőrzés alatt, vagy csak a vércukorszintjüket".



A vizsgálati eredményekből tehát megállapítható, hogy a 2-es típusú diabétesz esetén a vércukorszint mérése mellett fontos a vérnyomás és az LDL koleszterin ellenőrzése is, ha a szívinfarktust és a stroke-ot el kívánjuk kerülni.



"Egyértelműen jobban tesszük (a szívinfarktus és a stroke csökkentése érdekében), ha a vércukor mellett ügyelünk a vérnyomásra és a koleszterinre is" - figyelmeztet dr. Robert Rattner, az Amerikai Diabétesz Társaság tudományos vezetője és tisztiorvosa. "Óriási befolyással vannak a túlélésre és a szívbajjal kapcsolatos eseményekre. Ha valamelyiket figyelmen kívül hagyjuk, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatában ártalmas hatás kezdődhet el."



KH/Házipatika