A szaporítás kiemelten fontos, hiszen az elmúlt időszakban megfogyatkozott az állomány, épp ezért 2014 óta fokozottan védett faj az ürge.

Az ürge nappali aktivitású, hazánkban fokozottan védett kisemlős. Elterjedési területe Kínától Közép-Európáig tart, Magyarországon az ürge legjelentősebb állománya a Duna-Tisza közén és a Balaton felvidéken él, leggyakrabban a hagyományos, extenzív gazdálkodással fenntartott nyílt, füves területeken.

Az ürgék fokozottan védett ragadozó madarak, parlagi sas, kerecsensólyom jellemző tápláléka. 2014 óta fokozottan védett, mivel élőhelyeinek csökkenése miatt megfogyatkozott az állománya.

Az aktív fajvédelem részeként a Kaposvári Egyetemen reptereken befogott állatokat felhasználva kísérelték meg az ürge zárttéri szaporítását, amivel siker esetén pótolni tudják a megfogyatkozó állományokat.

„Az állatokat egy klímakamrában teleltettük át, majd a téli álomból ébredést követően azonnal párba raktuk őket. A pároztatás sikeres volt, a nőstények kétharmada május első hetében leellett, és almonként 2-5 újszülöttet gondoz. A mindössze 10 grammos, 5 cm hosszú kis ürgék igen fejletlenek, testük csupasz, szemeik még nem nyíltak ki”- tudtuk meg Báthory Gyöngyvértől, a Kaposvári Egyetem sajtóreferensétől.

Az állatokat kifejlődésüket követően egyrészt tovább tenyésztik, másrészt olyan kifutókat építenek nekik, ahol a leendő kiengedési helyszínen tapasztalható körülményekhez szokhatnak.