Kaposváron a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülők ingyen, más családok oltásonként háromezer forintért juthatnak hozzá a két adagban beadandó, összesen mintegy 20 ezer forintba kerülő oltóanyaghoz. Az önkormányzati kampánynak köszönhetően több mint 700 gyermek kap védőoltást, az érintett korcsoportba tartozók átoltottsága ezzel 20-ról 90 százalékra nő.

„Az önkormányzati program megszületésében döntő szerepe volt, amikor két házi gyermekorvos megkeresett, hogy segítséget kérjenek a védőoltások megvásárlásához az esetenként súlyos szövődményekkel járó bárányhimlő ellen, mivel a vakcinát anyagi okok miatt kevesen tudják megvenni. Most a kaposvári kisgyermekek csaknem száz százaléka védett lesz a bárányhimlő ellen, míg a vakcina önkormányzati támogatása előtt a szülők mindössze húsz százaléka tudta megvásárolni az oltást. A város így közel 14 millió forinttal támogatja lakóit” - mondta Szita Károly, Kaposvár polgármestere.

A polgármester hozzátette: a város elkötelezett a prevenció mellett. Ha a varicella vakcina bekerül a nemzeti védőoltási programba, akkor a felszabaduló forrásokat is megelőzésre költik.

Magyarországon a 2011-2020 közötti időszakra vonatkozóan a szakemberek azt tűzték ki célul, hogy a bárányhimlő elleni oltás bekerüljön a kötelező védőoltási rendbe.

Országos léptékben 2015-ben is kiemelkedő számú megbetegedést okozott a bárányhimlő az Országos Epidemiológiai Központ adatai szerint. Több mint 42 ezren betegedtek meg, ami 146 százalékos emelkedést jelent a 2014-es adatokhoz képest. Tavaly karácsonyig a bárányhimlő - mely a kisgyermekeket, a várandós anyukákat, a többgyermekes családokat és a betegségen át nem esett felnőtteket fokozottan veszélyezteti -, már több mint 36 ezer megbetegedést okozott hazánkban, amely meghaladja az elmúlt öt év adatait.

Viszont csökkent a bárányhimlős megbetegedések száma azokban a városokban, ahol az önkormányzat úgy döntött, hogy a város finanszírozza a védőoltást a helyi gyerekek számára. Kaposvár ezért döntött a kampány mellett.