Egy rövid verset követően Szita Károly köszöntött és mondott köszönetet. A polgármester hangsúlyozta, külön köszönet jár azért, hogy 150 évvel ezelőtt megalakult a világ legnagyobb humanitárius közössége, bár akkor még nem tudhatta Dunant, hogy később milliókat ösztönöz önkéntes munkára. „Az önök munkája nélkülözhetetlen a mai világban, az önkéntesség, a segítségnyújtás, a szenvedés és a szociális problémák enyhítése, a humanitárius, nemes célok felvállalása komoly feladat, s ezzel példát tudnak mutatni. Enélkül nincs jövő, emberség nélkül nincs világ. Ezért dolgozunk azon, hogy Kaposvár erős közösségekből álljon, hogy ne maradjon senki segítség nélkül ebben a városban, hogy legyen kihez fordulnia gyermeknek, középkorkorúnak és idősnek egyaránt. Hogy mindenki előtt nyitva álljon az emberközpontú Kaposvár” – mondta Szita Károly.



A Somogy Megyei Közgyűlés és a somogyi polgárok nevében dr. Sárhegyi Judit köszöntötte az ünneplő vöröskereszteseket: nem csak az intézményt, hanem az eszmét, a humanitárius összefogást is ünnepeljük. Nehéz lépést tartanunk a világ rohanásával, s a bajban nem mindenki nyújt segítő kezet. Önök viszont világszerte bizonyítják, hogy részesei szeretnének lenni a megoldásnak, önként adják idejüket, tehetségüket és energiájukat. A mai ünnepség alkalmat ad arra, hogy méltó keretek között elismerjük munkájukat, hogy megköszönjük az önök segítségét - mondta a megyei aljegyző.    



Dr. Szerémy György a Magyar Vöröskereszt Somogy Megyei elnöke a szervezet történetét elevenítette fel a Solferinoi csatától napjainkig. A háború áldozatainak megkülönböztetés nélküli, intézményes nemzetközi védelme a XIX. század második felében vált megvalósítható és mozgósító programmá. A történelmileg szükségszerű lépést az 1859-ben lezajlott Solferinói csata ösztönözte. Az ütközet, amely az osztrák és az egyesített francia-szárd haderők között zajlott, óriási áldozatokat követelt. Henry Dunant svájci üzletember a csatatéren látva a negyvenezer halottat és sebesültet, megrendülten kereste a segítségnyújtás lehetőségét. A szomszédos falu lakosaiból önkéntes segélycsapatokat szervezett, amelyek nemzetiségre való tekintet nélkül vettek részt az ápolásban, segítségnyújtásban. E megrendítő élmény késztette Henry Dunant-t arra, hogy javaslatot fogalmazzon meg a háborúk áldozatainak védelmére és kezdeményezze egy segélyszervezet létrehozását. Így indult – 150 éve – egy eszme, melynek hatására megalakult a humanitárius mozgalom, a Vöröskereszt. Magyarország 1881-ben csatlakozott a vöröskeresztes mozgalomhoz. A szervezet ügyvezető bizottsága 1948-ban döntött arról, hogy az alapító születésnapján, május 8-án ünnepeljék világszerte a Vöröskereszt és a Vörös Félhold világnapját. Ma már 90 millió önkéntes és körülbelül 270 millió támogató dolgozik a nemzetközi szervezetben. Somogyban 197 szervezet működik több mint 6800 taggal és több mint 1300 önkéntessel.



A köszöntők után elismerések átadása következett. A kitüntettek névsora:



Magyar Vöröskereszt Csillagrendje: dr. Szerémy György (Kaposvár)



Vöröskeresztes szolgálatáért Oklevél: Csernák Barnabásné (Hetes)



Vöröskeresztes munkáért arany fokozat: Dergezné Benke Katalin (Berzence), Neisz Péter (Ádánd)



Vöröskeresztes munkáért ezüst fokozat: dr. Cserényiné dr. Horváth Edit (Kaposvár), Horgas Ferencné (Görgeteg), Horváth Viktorné (Szabás), Szokoli Istvánné (Barcs)



Vöröskeresztes munkáért bronz fokozat: Bárány Olga (Kaposvár), Bukovics Gáborné (Somogyudvarhely), Dákai Csabáné (Kéthely), Fenyvesi Lászlóné (Tengőd), Gombai Dorina (Vése), Kamu Attiláné (Balatonlelle), Kovács Józsefné (Nyím), Nyári Józsefné (Magyaratád), Tóth Győzőné (Somogyegres), Tóthné Bazsó Krisztina (Balatonszemes)



Kiemelkedő Oktató-Nevelő Munkáért: Babina Éva (Balatonföldvár)



Az év önkéntese: Balázs Róbertné (Tab), Bencze Józsefné (Barcs), Kuti Ottóné (Vése), Pohner Jánosné (Szántód), Vankó Éva (Nagyberény)



Vöröskeresztes Munkáért Dicsérő Oklevél:  Balatonszabadi Vöröskereszt Alapszervezet, Kasza Géza (Siófok), Kőröshegyi Vöröskereszt Alapszervezet, Kruppai  József (Balatonboglár-Szőlőskislak), Kuneczné Kötő Ildikó (Inke), Mikó László (Siófok), Nagyberényi Vöröskereszt Alapszervezet, NKI Bárdos Lajos Általános Iskola, Sportiskola és Zeneiskola – Alapfokú Művészetoktatási Intézmény (Nagyatád), Satellit Bt. (Tab), Somogy Megyei Óvoda, Általános Iskola, Speciális Szakiskola, Diákotthon és Gyermekotthon (Somogyvár), Vetrik Gyula (Balatonlelle)



Elismerő Oklevél Ifjúsági Vöröskeresztes  Munkáért: Hunka Balázs és Kisiván Csaba (Kaposvár), Soósné Csík  Erzsébet (Siófok).



KH