„A mikrocenzusnak köszönhetően a Központi Statisztikai Hivatal adatokat nyer a népesség nagyságáról és összetételéről életkor, nem, családi állapot, iskolai végzettség, foglalkoztatottság, nemzetiség és sok más fontos demográfiai mutató alapján, de részletes képet kaphatnak a háztartások és a családok főbb jellemzőiről és a lakásállomány főbb adatairól is.” - mondta Forró Ilona, a KSH kaposvári irodájának osztályvezetője.

A mikrocenzusnak azért is van kiemelt jelentősége a társadalmi folyamatok nyomon követésében, mert részletesebb információk gyűjthetők olyan kérdésekben is, amelyekre a tízévenkénti, nagy népszámlálás nem ad lehetőséget.

A népesség-összeírások történetében ez az első alkalom, amikor az adatfelvétel kizárólag elektronikus úton történik majd. Október 1-je és 9-e között lehetőség lesz internetes válaszadásra, október 10-től pedig számlálóbiztosok keresik fel azokat, akik az online kérdőívet nem töltötték ki.

A válaszokat a számlálóbiztosok laptopon és tableten rögzítik, a KSH-rendszerébe pedig zárt csatornán keresztül kerülnek be a válaszok.

A mikrocenzus során a KSH kiemelt figyelmet fordít az adatok védelmére. A kérdőíveken nem szerepel a válaszadó neve és az összegyűjtött adatok kizárólag statisztikai célra használhatók.

Az első eredmények várhatóan 2017 májusában lesznek elérhetőek.