A rendezvényen a meghívott előadók a klímaváltozás elemzése mellett megoldási módokat is kerestek korunk egyik legsúlyosabb és legégetőbb problémájára.

„Somogy megye vezetősége és a projekthez csatlakozó valamennyi szereplő egyetért abban, hogy nagy hangsúlyt kell helyezni a fiatalok felvilágosítására, hiszen az elkövetkezendő időkben a klímaváltozás mértékének és hatásainak csökkentése a felnövekvő nemzedék feladata lesz” - hangsúlyozta Huszti Gábor, a Somogy Megyei Közgyűlés alelnöke megnyitó beszédében.

Az ülésén Borbás Zoltán, a Kaposvári Egyetem kancellárja kiemelte: a klímaváltozás nem a melegedésről, hanem a szélsőségről és elsősorban a vízről, s annak hiányáról szól. A somogyi campus elkötelezett agrárintézményként a megoldások keresésében, ezért az egyetemen klímakutató központot hoznak létre.

A résztvevők a klímaváltozás problémái között megemlítették, hogy a világszerte zajló építkezések miatt drámaian csökken a talajvízszint, aminek hatására jelentősen lecsökkentek a mezőgazdasági termőterületek. Megoldásként elhangzott, hogy növelni kell az öntözött területeket, ha fenntartható mezőgazdaságot szeretnénk.

Prépost László, Kaposszerdahely polgármestere a nemzetközi tapasztalatokról számolt be.

„Norvégiában mintafarmon ismerhetik meg a mezőgazdaságot a diákok, de a szelektív hulladékgyűjtés is más színvonalon zajlik, mint nálunk” - ismertette tapasztalatait a polgármester.

A platformüléssel egyidőben zajlott az iskolai idei környezet- és természetismereti vetélkedője. A versenyre hat csapat érkezett az ország több iskolájából, hogy összemérje tudását állat- és növénytani ismereteiből. Az elméleti kérdések mellett újrahasznosított anyagokból készült alkotásokat is bemutattak a diákok. A megmérettetést végül a házigazdák, Széchenyi Zsigmond Mezőgazdasági Szakképző Iskola versenyzői nyerték.

A klímaprojekt következő rendezvénye októberben lesz Barcson, és várhatóan még szeptember végén kiírják a települési klímastratégia pályázatot is.