A verseny történetéhez tartozik, hogy a Kárpát-medencében a matematikát több helyen tanítják magyar nyelven, s a matematika tanároknak egyszer csak eszükbe jutott, hogy a meglévő matematika versenyek mellett szükség van egy szélesebb körű rendezvényre, ahol a különböző régiókban élő diákok találkozhatnak, összemérhetik tudásukat, erősíthetik együvé tartozásukat.

Így született meg a Nemzetközi Magyar Matematika Verseny. 1992-ben Rév-Komárom rendezte meg az első versenyt, melyen a Felvidék, Kárpátalja, Erdély, Délvidék és az Anyaország matematikai tehetségei és felkészítő tanáraik vettek részt.

Azóta minden évben egyszer megrendezik a versenyt. Kétévente Magyarországon, a közbülső években pedig a szomszédos országokban van a helyszín. Az idei házigazda, a Táncsics Mihály Gimnázium először 1995-ben vett részt a megmérettetésen Pakson, majd 1997-ben rendezőként is bekapcsolódott a szervezésbe. Az eddigi versenyeken 26 táncsicsos diák volt díjazott.

2016-ban a huszonötödik jubileumi versenynek Budapest adott otthont, melynek során a mintegy 350 résztvevőt köszönthettek.